Prezent dla dziewczynki w wieku 10 lat

Dziesiąte urodziny to dla wielu dziewczynek moment przełomowy. Nie są jeszcze kobietami, ale też nie można ich już traktować wyłącznie jako dzieci. W tym wieku powoli zaczyna kształtować się gust, oczekiwania. Dziecko powoli zaczyna dostrzegać, jakie zjawiska trafiają do jego serca, a jakie nie są zupełnie w jego stylu. Szukając pomysłu na prezent dla dziewczynki w wieku 10 lat mamy sporo alternatyw. Dziewczynki w tym wieku lubią wszystko, co pozwala im się kreatywnie rozwijać. Mogą być to nie tylko gry komputerowe, zabawkowa biżuteria, czy też karnet na ciekawą wycieczkę krajoznawczą, ale przede wszystkim książki. To właśnie dzięki książkom dziecko rozwija swoją wyobraźnię, uczy się empatii i reakcji na różne ważne momenty w swoim małym świecie. Psychologowie zgodnie stwierdzają, że dziesięciolatki powinny czytać jak najwięcej. Jest to właśnie idealny wiek na to, by miłość do książek wybuchła ze zdwojoną siłą. Młodsze dzieci traktują książki zupełnie inaczej. Tam chodzi raczej o powolny rozwój, poznawanie literek zdań, kolorów w ilustracjach. Dziesięciolatka będą fascynowały już całe historie, z wstępem, przyciągającą uwagę fabułą oraz zakończeniem.

Co może czytać 10 – letnia dziewczynka?

Przejdźmy się do księgarni i przyjrzyjmy się gamie literatury kierowanej do najmłodszych czytelniczek. Rodzice, babcie, dziadkowie, ciocie i wujkowie przed zakupami zawsze lubią zasięgnąć porad ekspertów w dziedzinie księgarstwa. Czasami zdarza się też, że ktoś z rodziny decyduje się przyprowadzić do księgarni małą czytelniczkę, aby samodzielnie wybrała sobie książkę, nad którą przyjemnie będzie spędzać wieczory i słoneczne dni. Polecić możemy między innymi:

  • klasykę literatury dziecięcej z takimi autorami jak Kornel Makuszyński, Danuta Wawiłow, Mira Jaworczakowa, Maria Kownacka na czele
  • literaturę biblijną z szeregiem efektownie przygotowanych ilustracji
  • książki z serii „zrób to sam”, dzięki którym mała czytelniczka nauczy się przygotowywać samodzielnie swoje pierwsze posiłki, domowe zabawki czy też własnoręcznie wykonywaną biżuterię
  • komiksy o księżniczkach i czarodziejkach z dodatkowymi naklejkami i różnymi gadżetami

Miłość do książek nigdy nie ustaje

Jeśli dziesięcioletnia dziewczynka połknie na dobre bakcyla czytelnictwa, można być pewnym, że całą swoją przyszłość zwiąże z książkami. Dla rodziny zapewne prawdziwą przyjemnością będzie obserwowanie rozwoju intelektualnego najmłodszej pociechy. Widać to w empatycznym zachowaniu w stosunku do drugiego człowieka, a także w sposobie wysławiania się, dobieraniu słów oraz zdań. Rodzice jak najbardziej powinni zwracać uwagę na zawartość półek książkowych swoich pociech. Są one obrazem duszy młodego człowieka.