“Dziewczynka z atramentu i gwiazd”

Dziewczynka z atramentu i gwiazd” autorstwa Kiran Millwood Hargrav, która jest angielską  poetką i pisarką. „Dziewczynką z atramentu i gwiazd” jest debiutancką książką autorki, która przyniosła jej nagrodę największej brytyjskiej sieci księgarń Waterstones Children’s Book Prize oraz British Book Awards w kategorii literatura dziecięca. Kiran Millwood Hargrave jest również autorką “The Island at the End of Everything” i “The Way Past Winter”.

Fabuła książki

“Dziewczynka z atramentu i gwiazd” akcja książki rozgrywa się na wyspie Moya, która jest pływająca i zarazem cudowną wyspą. Nieoczekiwanie zostaje ona zamknięta i zatrzymana przez Gubernatora, który został władcą wyspy. Gubernator jest nie tylko bezwzględny ale i bardzo niebezpieczny. Pływająca wyspa jest miejscem pełnym nieodkrytych i tajemniczych miejsc na mapie, które mogą okazać się również niebezpieczne. Główną bohaterką jest trzynastoletnia Isabella, która pomimo straty ukochanej Ma, jest ciągle uśmiechnięta i ciekawa najdrobniejszych szczegółów jakie mogą zawierać mapy. Izabella jest bardzo odważna, dlatego postanawia poznać wszystkie nieodkryte miejsca na wyspie Moya, żeby móc je narysować i żeby Ta był z niej dumny. Wszystko za sprawą jego opowieści o Arincie, która była mieszkanką wyspy Moya, na której istniał spokój, radość i nie było żadnych granic. Izabella bardzo by chciała, żeby dzisiaj wyspa również była taka jak dawniej, jednak za sprawa Gubernatora jest to nie możliwe. Ciekawa postacią jest również córka Gubernatora – Lupe, która nie dostrzega krzywd jakie jej ojciec wyrządza mieszkańcom wyspy, ponieważ jest ślepo w niego zapatrzone. Z drugiej strony jej oblicze jest zupełnie inne, a dziewczyna tylko potrzebuje odpowiedniego bodźca żeby dokonać rzeczy czasem niemożliwych. Lupe jest nie tylko odważna, ale ponad wszystko ceni sobie przyjaźń. Izabella chce poznać Zapomniane Ziemie, jak bohaterka opowieści Ta, jednak okazuje się że los ma inne plany względem niej, a żeby je wykonać będzie jej na pewno potrzeba dużo odwagi, dlatego że cały los wyspy Moya leżeć będzie właśnie od niej. Czy Gubernator postawi na swoim i wyspa będzie zamknięta? Czy Lupe i Izabella zaprzyjaźnią się? Jakie przygody los przewidział dla głównych bohaterek? Czy córce uda się odmienić swojego ojca i przekonać że to co robi jest złe? Czy Ta będzie dumny z Izabelli? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na te pytania, koniecznie sięgnij po magiczną opowieść ’’Dziewczynka z atramentu i gwiazd”.

Czy warto przeczytać?

“Dziewczynka z atramentu i gwiazd” jest książką trochę z gatunku legend lub baśni. Autorka stworzyła w powieści niezwykły i magiczny klimat, który czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Książka porusza nie tylko temat magii, ale też wątek czystej i pięknej przyjaźni jaka rodzi pomiędzy dwoma dziewczynkami, pochodzącymi z dwóch różnych światów. Książka polecana dla młodzieży, ale i osób nieco starszych, ponieważ porusza wątek nie tylko przyjaźni ale i nadziei, poświęcenia, miłości oraz samodzielności w dokonywaniu życiowych wyborów. Nie brakuje w niej wartkiego tempa ale i pełnych, zaskakujących zwrotów akcji, dzięki czemu czyta się ją z zapartym tchem.